U Zajednici Talijana u Puli održana je 03. svibnja 2023. godine radionica u sklopu projekta „WildBioAdapt-Divlje biljne vrste u funkciji prilagodbe poljoprivrede i turizma klimatskim promjenama” u organizaciji Istarskog veleučilišta i Instituta za poljoprivredu i turizam u Poreču.
Tema radionice bila je „Samoniklo bilje u funkciji prilagodbe poljoprivrednog i turističkog sektora klimatskim promjenama“.
Projekt „WildBioAdapt“ za cilj ima ojačati znanstvena istraživanja koja se mogu koristit za očuvanje bioraznolikosti odabranih divljih biljnih vrsta na hrvatskom obalnom i otočnom prostoru a koje se mogu introducirati u poljoprivrednu proizvodnju te dodatno marketinški valorizirati i formirati nove turističke proizvode u vidu gastronomske ponude.
Fokus istraživanja je na divljim biljnim vrstama čija ugroženost najvećim dijelom proizlazi iz specifičnosti staništa na kojem rastu, veće i manje prilagodljivosti promjenama okolišnih uvjeta i staništa. Odabrano je nekoliko vrsta koje svojom hranjivom vrijednošću mogu konkurirati komercijalno uzgajanom povrću poput portulaka, oštrolisne šparoge, medvjeđeg luka, obalnog petrovca i običnog komorača. Sinergijom poljoprivrednog i turističkog sektora omogućit će se održivost atraktivnosti turističkog proizvoda u području osjetljivom na klimatske promjene uz ekološko očuvanje i vizualni identitet destinacije uz održivost proizvodnje hrane i diverzifikacije gastronomske ponude.
Projekt se financira temeljem Poziva za dostavu projektnih prijedloga „Shema za jačanje primijenjenih istraživanja za mjere prilagodbe klimatskim promjenama“ u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. U provedbi projekta uz korisnika Istarsko veleučilište – Università Istriana di scienze applicate iz Pule sudjelovali su kao partneri znanstvenici sa Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča na čelu sa voditeljicom istraživačkog tima dr. sc. Smiljanom Goretom Ban.
Na radionici je sudjelovalo 40 sudionika na kojoj su u sklopu programa pozdravne govore održali dekan Istarskog veleučilišta dr. sc. Daglas Koraca, ravnatelj IPTPO dr. sc. Dean Ban i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodno gospodarstvo dr. sc. Ezio Pincan.
Kroz rezultate trogodišnjih pokusa genotipizacije samoniklog bilja te selekcije prilagodljivih prikupljenih primki na abiotičke stresore (suša, visoke temperature), koje su izložili znanstvenici sa Instituta za poljoprivredu i turizam, na radionici je stavljen naglasak na introdukciju divljih biljnih vrsta u poljoprivrednu proizvodnju.
Ovim se putem još jednom educiralo dionike poljoprivrednog i turističkog sektora te zainteresiranu javnost s konkretnim i provedivim mjerama sprečavanja daljnje degradacije istraživane okoline uslijed klimatskih promjena te modificiranje postojeće turističke ponude uvođenjem divljih biljnih svojti u gastronomsku ponudu.
Izlaganjem prezentacije izvr. prof. dr. sc. Ivane Vitasović Kosić sa Sveučilišta u Zagrebu, Agronomski fakultet, naši sudionici saznali su zanimljive informacije o prepoznavanju samoniklog bilja s naglaskom na njihovu korisnost i važnost konzumiranja kao dodatnih ili zamjenskih izvora hrane.