CESE–2024, konferencija originalnog naziva Challenges in Environmental Science and Engineering, održala se od 13. do 17. listopada 2024. u Puli. Osnivač CESE-a je Australija-Azija Grupa te okuplja vodeće znanstvenike svijeta u inženjerstvu i ekologiji. Ove se godine događaj proveo u organizaciji Geotehničkog fakulteta iz Varaždina, Metalurškog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Centra za istraživanje METRIS Istarskog veleučilišta.
Otvorenje konferencije
„Kao lideri akademske zajednice i industrije iz cijelog svijeta, imamo odgovornost istraživati i razvijati rješenja koja će smanjiti ljudski utjecaj na okoliš, a istovremeno osigurati prosperitet budućim generacijama.Vjerujem da će upravo ova konferencija „Izazovi u znanosti o okolišu i inženjerstvu“ (CESE–2024), potaknuti neke nove ideje, suradnje i projekte koji će poboljšati svijet“, istaknuo je dekan Istarskog veleučilišta dr. sc. Daglas Koraca na otvorenju 17. godišnje međunarodne konferencije CESE–2024, a okupljene je pozdravila i zamjenica istarskog župana, Jessica Aquavita.
Istaknuti govornici CESE–2024 bili su Mira Petrović, voditeljica dijela Kvalitete i sigurnosti vode na Katalonskom institutu za istraživanje vode (Španjolska), Gianluca Li Puma, profesor kemije i okolišnog inženjerstva sa Sveučilišta Palermo (Italija), te Nataša Novak Tušar, voditeljica laboratorija za katalizatore pri Odjelu za anorgansku kemiju i tehnologiju Nacionalnog instituta za kemiju (Slovenija).
17. izdanje konferencije nije propustio ni njen osnivač, profesor Veeriah Jegatheesan s australskog sveučilišta RMIT: „Ovo je prvi put da CESE konferencija dolazi u Europu i jako je poseban osjećaj biti ovdje. Uzbuđen sam poslušati rasprave i predavanja koja su pred nama i još jednom zahvaljujem našim domaćim organizatorima koji su odradili sjajan posao.“
Kako je izgledao program CESE 2024?
Program konferencije bavio se suradnjom znanosti i industrije te temama poput primjene nanotehnologije, ekonomije i tehnologije vodika, prevencije i obrade onečišćenja voda i otpadnih voda, noviteta vezanih za upravljanje resursima i otpadom, onečišćenja zraka, obnovljive energije, novih održivih praksi u proizvodnji te ublažavanja klimatskih promjena.
Uz brojne inozemne predavače i izlagače, predstavnici Istarskog veleučilišta također su sudjelovali na konferenciji. Tako je u utorak, 15. listopada, naša nasl. doc. dr. sc. Vedrana Špada bila predsjedavajuća sekcije s profesorom Chettiyappan Visvanathannom. U studentskoj sekciji, Ivan Pentek i Josipa Bilić održali su predavanja o rezultatima svojih znanstvenih istraživanja na razvojnim i ekološkim projektima pred svjetski priznatim znanstvenicima u tom području. Ostvareni su brojni kontakti za buduće znanstveno-istraživačke projekte, a održana je i ceremonija dodjele nagrada za najbolje prezentacije i posterska priopćenja.
Isti dan zaključen je gala večerom što je bila idealna prilika da sudionici osjete duh Istre. Tako je večernji događaj upotpunjen tradicionalnom kulturnom baštinom kroz svirku roženica, ples „balun“ i pjesme na istarskom dijalektu.
U srijedu, 16. listopada, nakon plenarnih govornika, održan je okrugli stol na temu onečišćenja zraka i suživota tvornice i građana. Sudjelovali su predstavnici Calucem tvornice cementa, svjetski stručnjaci koji se bave temama onečišćenja zraka, građani Pule te sugovornici iz Siska i Torina koji su iznijeli primjere dobre prakse te tvornici ponudili nove perspektive. Sudionici su se zatim uputili u razgledavanje kulturnih znamenitosti znamenitosti Pule koje su im omogućili Povijesni i pomorski muzej Istre te Arheološki muzej Istre.
Posljednji dan konferencije, 17. listopada, sastojao se od bogatog programa tehničkih tura u industriji. Tom prigodom posjetili smo tvornicu cementa Calucem i brodogradilište Tehnomont koji su pokazali kako Pula svoje proizvode i projekte izvozi po čitavom svijetu. Sudionici su zatim posjetili laboratorije Centra za istraživanje METRIS Istarskog veleučilišta, gdje su se upoznali s opremom i projektima, kao i mogućnostima suradnje. Kontrolom kvalitete materijala istih pulskih tvornica koje su ih prethodno ugostile, ali i potporom malom i srednjem poduzetništvu te znanstvenom sektoru, METRIS obogaćuje program Istarskog veleučilišta dajući mladim znanstvenicima mogućnost unikatne prakse još za vrijeme studija.
Ponosni smo na sudjelovanje u konferenciji CESE 2024
Ovim putem se zahvaljujemo tvornici cementa Calucem, brodogradilištu Tehnomont te svim partnerima koji su pomogli da Istarsko veleučilište uspješno realizira 17. izdanje CESE konferencije. Bila je iznimna čast i zadovoljstvo raditi u takvom cijenjenom okruženju.