Porinuće prototipa robot-broda “Jadranko” za prikupljanje i analizu mikroplastike, koje se održalo 21. siječnja u tvornici Calucem u Puli, dokaz je da suradnja akademske zajednice i industrije rezultira inovacijama za boljitak čitave zajednice.
Svečanom događaju prisustvovali su dekan Istarskog veleučilišta, dr. sc. Daglas Koraca, koji se zahvalio studentima na iznimnom radu, predstavnici partnerskih tvrtki, kao i voditeljica projekta, doc. dr. sc. Vedrana Špada koja je najavila daljnji razvoj ovog projektnog pothvata.
Ovaj robot-brod simpatičnog nastao je kao produkt projektu “Jadranko v1.0” na kojem su partnersku podršku Istarskom veleučilištu u borbi protiv ugroze za morski ekosustav pružile tvrtke Calucem i Infobip.
„Naš Jadranko rezultat je truda, rada, ulaganja i posvećenosti koja će specifično doprinijeti boljitku sredine u kojoj živimo i radimo, ali i puno šire. Putem projekta koji nudi rješenje rastućem globalnom izazovu mikroplastike u moru, ponovno smo pokazali da studenti Istarskog veleučilišta već za vrijeme studija stječu zavidna znanja i iskustvo koje će kasnije, kroz zaposlenje, nadograđivati. Patrik, Luka, Lucija, Domagoj, Emil i Ener mogu biti ponosni što jesu, ili tek postaju, dio nečega što je veće od svih nas – dio znanstvene povijesti“, poručio je dekan Istarskog veleučilišta, dr. sc. Daglas Koraca.
Kako bi se smanjio negativan utjecaj mikroplastike na morske organizme, a posljedično i na nas, ljude koji ih konzumiraju, robot Jadranko koristi napredne tehnologije razvijene putem suradnje industrijskih i akademskih partnera. Ovakva rješenja ne samo da doprinose očuvanju okoliša, već inspiriraju nove generacije mladih inženjera i znanstvenika na rješavanje globalnih izazova.
Voditeljica projekta, doc. dr. sc. Vedrana Špada istaknula je da je za robota Jadranka predviđen daljnji razvoj kroz dvije ključne faze u naredne dvije godine. Tako projekt Jadranko v2.0 uključuje razvoj autonomnog plovila za sakupljanje mikro- i makroplastike uz obalu te analizu uzoraka u laboratorijima Centra METRIS Istarskog veleučilišta. Posljednja faza, Jadranko v3.0 obuhvaća kontinuirano prikupljanje uzoraka mikroplastike, njihovu detaljnu analizu te prezentaciju rezultata znanstvenoj i stručnoj javnosti.
Projekt Jadranko predstavlja važan korak u naporima za održiviju budućnost, pružajući inovativna rješenja u borbi protiv mikroplastike i zaštiti okoliša koja nadilazi granice Hrvatske. Za daljnji razvoj robota i podršku mladim talentima kroz stipendije i prakse, financijsku potporu u iznosu od preko 50.000 eura osigurala je tvrtka Calucem, svjetski vodeći proizvođač kalcij aluminatnog cementa.